Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
1. W jaki sposób mogę umówić się na konsultację?
Obecnie do odwołania nie oferujemy wizyt osobistych. Konsultacje/ usługi świadczone są zdalnie - przez pocztę, email, telefon, komunikatory internetowe (Messenger, WhatsApp).
Koszt standardowej konsultacji to 50 EUR. Inne usługi (wypełnianie formularzy, pisanie pism i odwołań, rozliczanie podatku) wyceniane są indywidualnie. Płatności można dokonać na stronie https://www.doradca-irlandia.com/platnosc poprzez PayPal, Revolut lub kartą debetową / kredytową. Po dokonaniu płatności prosimy o potwierdzenie poprzez wysłanie wiadomości na email doradca.irlandia@yahoo.com
2. Jaki jest zakres usług dotyczący rozliczania / zwrotu podatku?
Pomagamy w rozliczeniu osób osiągających dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę w Irlandii. Nie rozliczamy działalności gospodarczej (RCT, sole trader, partnership, limited company), przychodów z inwestycji ( obrót papierami wartościowymi, walutami i kryptowalutami ), sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, otrzymania darowizny lub spadku, osiągania dochodów socjalnych i emerytalnych z innych państw w przypadku braku zatrudnienia na umowę o pracę w Irlandii.
Ostatnim rokiem, który można obecnie rozliczyć jest 2020. Na rozliczenie poptrzednich lat jest już za późno.
3. Czy mogę odzyskać zapłacone w Irlandii składki PRSI?
Jest to możliwe wyłącznie w stosunku do okresów opłacania składek PRSI po osiągnięciu irlandzkiego wieku emerytalnego.
4. Czy mogę przetransferować składki ubezpieczeniowe z Irlandii do Polski lub odwrotnie?
Fizyczny transfer składek nie jest możliwy. W przypadku, gdy okres ubezpieczenia w danym kraju jest krótszy niż minimalny wymagany do otrzymania emerytury składkowej, składki zapłacone w innym Państwie Unii Europejskiej pomogą spełnić ten wymóg. https://audiovisual.ec.europa.eu/embed/index.html?ref=I-166644&lg=PL&tout=202
5. Czy w przypadku opuszczenia Irlandii na stałe mogę odzyskać cały zapłacony podatek PAYE i USC?
Odzyskać można wyłącznie nadpłaconą część podatku, o ile wystąpiła nadpłata. https://www.doradca-irlandia.com/zwrot-podatku
6. Czy w przypadku wystąpienia o zwrot podatku po opuszczeniu Irlandii lub transferu świadczenia dla bezrobotnych do Polski nie będzie możliwy powrót do Irlandii lub będzie to miało jakikolwiek wpływ na możliwość otrzymania w przyszłości emerytury z Irlandii?
Żadne z powyższych twierdzeń nie jest prawdziwe.
7. Czy mieszkając w Polsce i otrzymując irlandzkie składkowe świadczenie socjalne ( Illness Benefit, Invalidity Pension, Carers Benefit, Maternity Benefit) jest możliwość bycia objętym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce?
Jak najbardziej, należy wystąpić do właściwego departamentu HSE z prośbą o potwierdzenie bycia powiązanym z irlandzkim systemem ubezpieczeń zdrowotnych.
8. W przypadku, gdy jeden z członków rodziny pracuje i odprowadza składki PRSI w Irlandii a pozostali członkowie rodziny mieszkają w Polsce i nie podlegają polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – czy mogą być objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z Irlandii?
Tak, analogicznie jak w punkcie 7.