top of page

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Czy mogę odzyskać zapłacone w Irlandii składki PRSI?

Jest to możliwe wyłącznie w stosunku do okresów opłacania składek PRSI po osiągnięciu irlandzkiego wieku emerytalnego.

2. Czy mogę przetransferować składki ubezpieczeniowe z Irlandii do Polski lub odwrotnie?

Fizyczny transfer składek nie jest możliwy. W przypadku, gdy okres ubezpieczenia w danym kraju jest krótszy niż minimalny wymagany do otrzymania emerytury składkowej, składki zapłacone w innym Państwie Unii Europejskiej pomogą spełnić ten wymóg. https://audiovisual.ec.europa.eu/embed/index.html?ref=I-166644&lg=PL&tout=202

3. Czy w przypadku opuszczenia Irlandii na stałe mogę odzyskać cały zapłacony podatek PAYE i USC?

Odzyskać można wyłącznie nadpłaconą część podatku, o ile wystąpiła nadpłata. https://www.doradca-irlandia.com/zwrot-podatku

4. Czy w przypadku wystąpienia o zwrot podatku po opuszczeniu Irlandii lub transferu świadczenia dla bezrobotnych do Polski nie będzie możliwy powrót do Irlandii lub będzie to miało jakikolwiek wpływ na możliwość otrzymania w przyszłości emerytury z Irlandii?

Żadne z powyższych twierdzeń nie jest prawdziwe.


5. Jaki jest zakres usług dotyczący rozliczania / zwrotu podatku?


Pomagamy w rozliczeniu osób osiągających dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę w Irlandii. Nie rozliczamy działalności gospodarczej ( sole trader, partnership, limited company), przychodów z inwestycji ( obrót papierami wartościowymi, walutami i kryptowalutami ), sprzedaży lub wynajmu nieruchomości czy otrzymania spadku.

6. Czy mieszkając w Polsce i otrzymując irlandzkie składkowe świadczenie socjalne ( Illness Benefit, Invalidity Pension, Carers Benefit, Maternity Benefit) jest możliwość bycia objętym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce?

Jak najbardziej, należy wystąpić do właściwego departamentu HSE z prośbą o potwierdzenie bycia powiązanym z irlandzkim systemem ubezpieczeń zdrowotnych.

7. W przypadku, gdy jeden z członków rodziny pracuje i odprowadza składki PRSI w Irlandii a pozostali członkowie rodziny mieszkają w Polsce i nie podlegają polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – czy mogą być objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z Irlandii?

Tak, analogicznie jak w punkcie 5.


8. W jaki sposób mogę umówić się na konsultację?


Z uwagi na pandemię obecnie do odwołania nie oferujemy wizyt osobistych. Konsultacje/ usługi świadczone są zdalnie - przez pocztę, email, telefon, komunikatory internetowe ( Messenger, WhatsApp).

Koszt standardowej konsultacji to 40 EUR. Inne usługi ( wypełnianie formularzy, pisanie pism i odwołań, rozliczanie podatku) wyceniane są indywidualnie. Płatności można dokonać na stronie https://www.doradca-irlandia.com/platnosc poprzez PayPal, Revolut lub kartą debetową / kredytową z logiem Visa lub Mastercard. Po dokonaniu płatności prosimy o potwierdzenie poprzez wysłanie wiadomości na email doradca.irlandia@yahoo.com

Wyróżnione posty
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Ostatnie posty