top of page

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

 

1. W jaki sposób mogę umówić się na konsultację?


Obecnie do odwołania nie oferujemy wizyt osobistych. Konsultacje/ usługi świadczone są zdalnie - przez pocztę, email, telefon, komunikatory internetowe (Messenger, WhatsApp).

Koszt standardowej konsultacji to 50 EUR. Inne usługi (wypełnianie formularzy, pisanie pism i odwołań, rozliczanie podatku) wyceniane są indywidualnie. Płatności można dokonać na stronie  https://www.doradca-irlandia.com/platnosc poprzez PayPal, Revolut lub kartą debetową / kredytową. Po dokonaniu płatności prosimy o potwierdzenie poprzez wysłanie wiadomości na email doradca.irlandia@yahoo.com


2. Jaki jest zakres usług dotyczący rozliczania / zwrotu podatku?


Pomagamy w rozliczeniu osób osiągających dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę w Irlandii. Nie rozliczamy działalności gospodarczej (RCT, sole trader, partnership, limited company), przychodów z inwestycji ( obrót papierami wartościowymi, walutami i kryptowalutami ), sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, otrzymania darowizny lub  spadku, osiągania dochodów socjalnych i emerytalnych z innych państw w przypadku braku zatrudnienia na umowę o pracę w Irlandii.

Ostatnim rokiem, który można obecnie rozliczyć jest 2020. Na rozliczenie poptrzednich lat jest już za późno.


3. Czy mogę odzyskać zapłacone w Irlandii składki PRSI?


Jest to możliwe wyłącznie w stosunku do okresów opłacania składek PRSI po osiągnięciu irlandzkiego wieku emerytalnego.4. Czy mogę przetransferować składki ubezpieczeniowe z Irlandii do Polski lub odwrotnie?


Fizyczny transfer składek nie jest możliwy. W przypadku, gdy okres ubezpieczenia w danym kraju jest krótszy niż minimalny wymagany do otrzymania emerytury składkowej, składki zapłacone w innym Państwie Unii Europejskiej pomogą spełnić ten wymóg. https://audiovisual.ec.europa.eu/embed/index.html?ref=I-166644&lg=PL&tout=202


5. Czy w przypadku opuszczenia Irlandii na stałe mogę odzyskać cały zapłacony podatek PAYE i USC?


Odzyskać można wyłącznie nadpłaconą część podatku, o ile wystąpiła nadpłata. https://www.doradca-irlandia.com/zwrot-podatku


6. Czy w przypadku wystąpienia o zwrot podatku po opuszczeniu Irlandii lub transferu świadczenia dla bezrobotnych do Polski nie będzie możliwy powrót do Irlandii lub będzie to miało jakikolwiek wpływ na możliwość otrzymania w przyszłości emerytury z Irlandii?


Żadne z powyższych twierdzeń nie jest prawdziwe.


7. Czy mieszkając w Polsce i otrzymując irlandzkie składkowe świadczenie socjalne ( Illness Benefit, Invalidity Pension, Carers Benefit, Maternity Benefit) jest możliwość bycia objętym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce?


Jak najbardziej, należy wystąpić do właściwego departamentu HSE z prośbą o potwierdzenie bycia powiązanym z irlandzkim systemem ubezpieczeń zdrowotnych.


8. W przypadku, gdy jeden z członków rodziny pracuje i odprowadza składki PRSI w Irlandii a pozostali członkowie rodziny mieszkają w Polsce i nie podlegają polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – czy mogą być objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z Irlandii?


Tak, analogicznie jak w punkcie 7.

Wyróżnione posty
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page